Biżuteria Okien

Zastanawiając się, nad zasłonami do domu, pomyślałam, że to niezły temat na wpis. Okna są, bo być muszą i zwykle nie przykładamy większej uwagi do tego elementu architektonicznego. Jakby się jednak, głębiej nad nimi zastanowić? Przecież poza funkcją praktyczną – dostarczającą powietrza i światła, mogą być przy tym dekoracją 🙂

Zanim jednak, puścisz wodze, okiennych fantazji, zastanów się, czy okno ma być wyeksponowane, czy zakryte? Czy ma być neutralnym tłem, czy wręcz przeciwnie? Jaki budżet chcesz przeznaczyć, a wbrew pozorom dekoracja okien, nie zawsze musi być kosztowna. Zrób wszelkie pomiary, zaparz kawę i zapraszam do inspiracji 🙂

  • Zasłony

Zastanów się jakie mają być, czy zwiewne i lekkie, czy może ciężkie i mięsiste? Okno to często duża powierzchnia, dlatego istotne jest, jaki rodzaj materiałów wybierzesz i jaki będzie końcowy przekaz.

bellemaison
bellemaison.pl

Czy romantyczny jak powyżej?

dobrzemieszkajpl1
dobrzemieszkaj.pl

Czy delikatny i radosny jak tutaj?

klimatymieszkaniapl
klimatymieszkania.pl

A może wolisz bardziej spektakularne ozdoby okienne? Mimo, że kotary są grube i ułożone warstwowo, nie wyglądają ciężko. Poprzez zastosowanie miękkich materiałów, w stonowanych barwach i ułożenie w lejące fałdy.

wnetrzarstwopl
wnetrzarstwo.pl
dobrzemieszkajpl
dobrzemieszkaj.pl

Montaż zasłon też ma znaczenie. W zależności od stylu mieszkania, można albo wyeksponować ciekawy karnisz i zawiesić materiał na przelotkach, bądź kolorowych taśmach. Natomiast, jeśli jesteś zwolennikiem, bardziej klasycznych rozwiązań, zastanów się, nad ukryciem karnisza pod ozdobnym lambrekinem, lub gipsowym stiukiem. Czasem też, montuje się w suficie szyny i na nich zawiesza firany lub zasłony.

1bellemaison
bellemaison.pl
homebookpl
homebook.pl

Przez zastosowanie lambrekinów lub też stiuków, można optycznie zmienić proporcje okien. Ukrywając za stiukiem zasłony, powieszone od samego sufitu, do podłogi, wydłużamy optycznie okno, ku górze. Jeśli chcemy np. poszerzyć okno, wystarczy, że powiesisz dłuższy karnisz i zakryjesz zasłonami kawałek ściany, przy oknie.

  • Rolety i panele

Rolety i panele są bardziej nowoczesne, choć nie zawsze. Przy wyborze rolet, tak jak przy zasłonach, zastanów się, czy mają być neutralne, czy też mają ożywiać wnętrze. Na rynku jest mnóstwo, różnych materiałów do wyboru. Warto też pomyśleć o funkcji, czy mają przepuszczać światło, czy nie? Czy mają zasłaniać całe okno, czy tylko samą szybę.

akces
akces.pl
czasnawnetrze
czasnawnetrze.pl
dekoratorium
dekoratorium.pl
royalkowalczyk
royalkowalczyk.pl
  • Żaluzje i okiennice

Takie rozwiązanie, jest bardzo efektowne i przywodzące na myśl ubiegłe stulecie. Mnie okiennice kojarzą się z Chorwacją, bo tam pierwszy raz się z nimi zetknęłam i to na każdym rogu. Żaluzje i okiennice składają się, z ruchomych poprzecznych listewek. Dzięki temu, możemy łatwo operować światłem, i tworzyć klimat wnętrza.

arredamentoit
arredamentoit.it
herbecpl
herbec.pl
idee-designpl
idee-design.pl
panoramafirm
panoramafirm.pl
stylagapl
stylaga.pl
wnetraranzacjablog
wnetrzaranzacje.blog

Rozwiązań, dekorowania jest mnóstwo, tylko od Ciebie zależy efekt końcowy. Nie ograniczaj się tylko do jednej opcji, jeśli podobają Ci się np. zasłony oraz rolety, zawieś obie 🙂 Wieszaj warstwowo, mieszaj kolory, nie bój się eksperymentować. Może np. podoba ci się wyjątkowa narzuta? Śmiało doszyj wstążki i zawieś ją na oknie 🙂 Efekt może Cię pozytywnie zaskoczyć.

Ja wybrałam do moich żółtych gładkich zasłon, drugie, malachitowe. Powieszę jedne i drugie 🙂

  • Nisza

Jako dodatek, wspomnę o oknach, z miejscem do siedzenia i zaczytywania się w ulubionej książce. Zwykle robi się je przy oknach wykuszowych, bo układ okna na to pozwala. Gdy jednak nie mamy wykuszy, możemy je sobie stworzyć, ustawiając np. szafki po obu stronach okna.

lovingitpl
lovingit.pl
otkacenaplanetacomm
otkacenaplaneta.com
panidyrektorpl
panidyrektor.pl
wnetrzezesmakiempl
wnetrzazesmakiem.pl

To są tylko inspiracje, jeśli nie chcesz, nie lubisz, lub np. masz atrakcyjne okno, nie ma konieczności przystrajania go 🙂 Możesz wykorzystać rośliny, inny kolor stolarki, lub w ogóle pozostawić saute 🙂 Wybór należy do Ciebie.

Reklamy

2 myśli w temacie “Biżuteria Okien

  1. Wszystko kwestia gustu 🙂

    Polubienie

  2. Ciężkie zasłony beeeee…. nie lubię takich grubych staroswieckich zasłon. Zdecydowanie coś lżejszego!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close