Tam gdzie sztuka łączy się z rzemiosłem.

Uniwersalność, funkcjonalność, innowacyjność, kreatywność. Wszystko to łączy w sobie tak bardzo ponadczasowa idea, bo przecież od ponad 100 lat, odkąd się narodziła tak do dziś jest żywa. 

Dawno, dawno temu, w 1919 r. w Weimarze, powstała szkoła, kształcąca ludzi na holistycznie uzdolnionych specjalistów, w dziedzinie architektury. Głównym założeniem było zjednoczenie wszystkich dziedzin sztuki projektowania, techniki i rzemiosła w jedną całość. Założyciel Walter Gropius, poczynił ten poważny krok, ze względu na panujący wówczas rozkwit przemysłu.

Rynek został zalany maszynerią, coraz mocniejszy był nacisk na produkcję masową, co powodowało wymieranie rzemiosła. Ludzi zastępowały maszyny, rzemieślnicy przenosili się z warsztatów do fabryk. Gropius się temu sprzeciwiał i nie chcąc by sztuka i jakość wymarła na dobre, założył szkołę, której celem, było stworzenie nowej wizji architektury, poprzez połączenie wszystkich dziedzin sztuki. 816a54fe78e3cfac465a7ffb3baa0b3bTak powstał Bauhaus.

Nie oznacza to jednak, że sprzeciwiał się całkiem postępowi przemysłu. Zależało mu raczej na oswojeniu innowacji jaką niosły maszyny i produkcja masowa, a przy tym zachowaniu najwyższej jakości projektowanych przedmiotów. Sprzeciwiał się idealizmowi jaki towarzyszył ówczesnym twórcom, sprowadzając projektowanie do czegoś codziennego, dostępnego dla ludzi i użytecznego. To właśnie Bauhaus zapoczątkował wiarę w przekonanie, że architektura i wzornictwo, to sztuka użytkowa – dla ludzi po prostu.

 

Bauhaus po raz pierwszy w historii wystąpił przeciwko dotychczasowym zasadom nauczania i skupiał się na człowieku. Najważniejsza była kreatywność i wolność w tworzeniu oraz postrzeganiu świata. Nie dopuszczalne było zamykanie twórcy w schematy, dlatego studenci szkoleni byli z każdej dziedziny sztuki, w połączeniu z techniką, co poszerzało horyzonty i przygotowywało na spotkanie z nową rzeczywistością.

b479f014d20e10120b691d7a1737a66b
Biuro W. Gropiusa

Bauhaus był odpowiedzią na nowe czasy, Gropius zdawał sobie sprawę, z ciężaru odpowiedzialności, jaka ciążyła na projektantach i dlatego pragnął, by nowe pokolenie twórców, ujrzało nową wizję świata, która sprosta wymaganiom rzeczywistości.

 

 

Chciałoby się powiedzieć, że Bauhaus to styl w sztuce, jednak wg. Gropiusa to oznaczałoby porażkę jego idei i zamknięcie w schematy. Jest to po prostu szkoła, skupiająca wielu artystów tamtych czasów, których łączyła wspólna idea, nowego świata.

 

1d4283bec052c5a71c3854bb4afacae6
Wnętrze domu, zaprojektowanego przez  Gerrita Rietvelda – jednego z przedstawicieli grupy de Stijl.

Gdy popatrzymy na obiekty architektury Bauhausu, wnętrza czy też przedmioty użytku codziennego lub chociażby plakaty, możemy zauważyć wspólny mianownik, jakim jest brak ozdób, funkcjonalność, proste formy, geometria, wykorzystanie przestrzeni i integralność z otoczeniem. Jedynym akcentem dekoracyjnym i zarazem znakiem rozpoznawczym poniekąd była obecność trzech kolorów – żółtego, niebieskiego i czerwonego.

UNESCO World Heritage Centre
Powyższa willa z zewnątrz. Była ona zbudowana w 1924 roku, a zamieszkana do 1985 roku. – UNESCO World Heritage Centre.
Skillshare
Skillshare
Design Milk
Współczesna inspiracja Bauhausem – Design Milk

O ideach Bauhausu naprawdę można pisać bardzo długo, powstało też sporo książek na ten temat, mnie jednak zależało na zwięzłym ujęciu tematu, tak by nie powstał esej, a raczej charakterystyka. Być może taka krótka forma kogoś zachęci do zagłębienia się w temat. Nie było mi łatwo wyciągnąć esencji z tak obszernego zagadnienia, na pewno wiele wątków pominęłam, ale mam nadzieję, że to wystarczy by coś zostało w głowie.

Jeśli znajdzie się amator na więcej ciekawostek to piszcie śmiało, podrzucę trochę wiedzy 🙂

 

 

Reklamy

2 myśli na temat “Tam gdzie sztuka łączy się z rzemiosłem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s